A DNA befolyással való üzérkedéssel és vagyonnyilatkozata meghamisításával gyanúsítja a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) politikai alelnöki tisztségét is betöltő Borbélyt. Az RMDSZ politikusa a gyanút megalapozatlannak minősítette, de április ötödikén lemondott miniszteri tisztségéről, hogy a gyanú ne árnyékolja be a kormány tevékenységét.
A vádhatóság szerint a politikus 20 ezer euró értékű lakásfelújításért előnyös állami szerződésekhez juttatott egy szatmári üzletembert, és vagyonnyilatkozatába sem írt be minden tulajdonában lévő ingatlant.
Borbély László kedden nem kért szót a plenáris szavazás előtt, de a jogi bizottsági meghallgatásán korábban rámutatott: a vállalkozóval kötött szerződése értelmében csak a munkálatok befejeztével veszi majd át a szóban forgó ingatlant.
"Ha csak egyszer is beidéztek volna tanúként a DNA-ra, megspórolhatták volna azt, hogy 2010 augusztusától kezdődően 15 személyt két éven keresztül folyamatosan lehallgassanak, és 65-70 tanút beidézzenek. Mindez nagyon sokba kerül az adófizetőknek ahhoz képest, hogy semmilyen bizonyítékot nem gyűjtöttek annak alátámasztására, amivel gyanúsítanak" - mondta a szakbizottsági meghallgatás után Borbély László.
Paul Dobrét az államfő leváltásáról rendezett népszavazás érvénytelenítésének hátráltatása kapcsán gyanúsítja befolyással való üzérkedéssel a DNA. Az ügyészek szerint az ő utasítására küldött a tárca államtitkára olyan átiratot augusztusban az alkotmánybíróságnak, amely megkérdőjelezte a választói névjegyzékben szereplő adatokat, és emiatt a taláros testület kénytelen volt elhalasztani a referendum érvénytelenítését és a felfüggesztett államfő visszatérését az elnöki hivatalba.
A képviselőház jogi bizottsága mindkét volt miniszter esetében arra a következtetésre jutott, hogy a bűnvádi eljárás elindítására vonatkozó ügyészségi kérés nem elég megalapozott és indokolatlan a mentelmi jog felfüggesztése.
A képviselőházban rendezett titkos szavazásokon a törvényhozók több mint háromnegyede voksolt a mentelmi jog felfüggesztése ellen, így a két volt miniszter ellen nem indul bűnvádi eljárás.
A képviselőház ugyancsak kedden nyílt szavazással megvonta Sergiu Andon konzervatív párti törvényhozótól a képviselői mandátumot, miután a legfelső bíróság jogerős végzése megállapította, hogy a politikus megsértette a hatályos összeférhetetlenségi jogszabályokat. Andon egy korrupciós perben vállalt ügyvédi szerepet, ami a román törvények szerint összeférhetetlen a parlamenti képviselői tevékenységgel.